EaP Plus проект кластерної співпраці

Проект EaP Plus Cluster Grant Scheme (Програма Східного партнерства) був спрямований на встановлення співпраці між двома кластерами: досвідченим європейським АркЕнерг Міжнародний Інноваційний Кластер Відновлювальної енергетики та будівництва з Сегеду, Угорщина, та молодого українського Прикарпатського еко-енергетичного кластеру з Івано-Франківська. Обидві кластери працюють у сфері зеленої енергетики та енергоефективних інновацій з подібними цілями та цінностями.

Більше про EaP Cluster Grant scheme тут: https://www.eap-plus.eu/object/news/154

Проект EaP PLUS мав  на меті:

  1. налагодити партнерські відносини між ПЕЕК та ArchEnerg, вивчати сфери діяльності;
  2. знайти спільні інтереси та написати проект для спільної реалізації, який мавби сильний вплив на розвиток як кластерів, так і країн.

ArchEnerg, сертифікований як «Акредитований інноваційний кластер», має 81 члена і успішно працює вже 11 років. ArchEnerg – це відзначений нагородами кластер, удостоєний найпрестижнішої в світі нагороди – Золота відзнака. Ось чому для молодого кластеру ПЕЕК, якому виповнилося лише два роки з 16 членами, співпраця та можливість вивчити досвід такої організації є безцінним поштовхом для розвитку, особливо з огляду на схожість економічних і соціальних умов двох сусідніх країн – України та Угорщини щоправда з відривом в 11 років.

Проект включав навчальні та робочі візити до Угорщини та України, підписання меморандуму про співпрацю, написання спільного проекту та створення сильного перспективного партнерства. Всі ці заходи не лише досягли запланованих цілей та бажаних результатів, а й надали деяку додану вартість міжнародному співробітництву українських та угорських екосистем, представлених кластерами.

Обидві цілі, а також всі 4 завдання проекту досягнуті завдяки виконаним заходам.

Перший візит в рамках проекту Грантової схеми EaP Plus відбувся у м. Сегед, Угорщина, з 24 січня по 26 січня 2018 року, делегація Прикарпатського еко-енергнтичного кластеру відвідала партнерський кластер, Міжнародний інноваційний кластер відновлюваної енергетики і будівництва ArchEnerg.

Метою візиту делегації ПEEК було ознайомлення з організаційною структурою партнерського угорського кластера. Крім того, під час зустрічі ArchEnerg продемонстрував найбільш успішні проекти, з особливим акцентом на міжнародному співробітництві, управлінні та координуванні. Окрему частину візиту було присвячено ознайомленню з учасниками бізнесу, які зацікавлені в українському ринку та співпраці з українськими компаніями. Близькість до кордону та перспективи запуску нових напрямків розвитку бізнесу представляють особливий інтерес для додаткових технологічних напрямків, які представлені в обох кластерах. Наприкінці візиту ПEEК та ArchEnerg підписали Меморандум про взаєморозуміння, який започаткував партнерство для подальших спільних заходів.

Більше інформації тут https://peec.org.ua/en/2018/01/29/the-first-meeting-of-peec-and-archenerg-took-place-as-part-of-the-eap-plus-cluster-grant-scheme/ та http://www.archenerg.eu/index.php/en/home/384-hungarian-ukrainian-cluster-meeting-in-szeged

Другий візит був організований як конференція  14 – 16.02.2019 в Івано Франківську для ПEEК, ArchEnerg та запрошених гостей – партнерські кластери з України та Польщі, а також підтримуючі організації, такі як Представник Уряду України – InvestUkraine. Метою конференції було продемонструвати стратегії win-win, використовуючи потенціал кожного з партнерів. Також були представдені деякі нюанси організаційних структур і досвід кожного з них та  деякі корисні поради для участі в національних і європейських конкурсах. Як і в більшості країн ЄС, управління європейськими кластерами забезпечується окремою юридичною особою, яка називається координатором кластеру. Було цікаво дізнатися про місце та роль кластеру в загальнонаціональному устрої держави європейського простору. Також у ході візиту члени ПЕЕК представили для іноземних гостей свою діяльність та проекти як на презентаціях, так і на реальних об’єктах .

Більше інформації тут

https://peec.org.ua/2019/02/16/%D0%BC%D1%96%D0%B6%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D1%96%D1%8F-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B2-%D0%B2-%D1%80/

Дві робочі поїздки з метою започаткування ділового співробітництва та реалізації спільної діяльності в галузі технологій альтернативної енергетики та пасивних будинків відбудись 7-9.03.2019 та 11 13.03.2019. Зустрічі відкрили пряму можливість започаткувати діяльність на українському та угорському ринках з урахуванням  економічної та правової специфіки обох країн, а також людських ресурсів і знань. Ці зустрічі були початковим етапом для подальшого впровадження win-win стратегії для членів обох кластерів.

Більше інформації тут

https://peec.org.ua/2019/03/15/%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%87%D1%96-%D0%B7%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D1%96%D1%87%D1%96-%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA/

Останній візит відбувся наприкінці березня та був розроблений як практичний семінар з підготовки концепції спільного проекту з циркулярної економіки, укладання належного консорціуму та написання аплікаційної форми для Вишеградсьеого Фонду. З точки зору апліканта така зустріч має неабиякий вплив на консолідацію партнерства, оскільки повністю зосереджена на взаємодоповнюючій співпраці, і жоден семінар не може бути настільки корисним, як безпосередня робота одразу з практичними нюансами та порадами.

Як висновок: ПEEК та ArchEnerg отримали багато нових напрямків співпраці, і не тільки як організацій-кластерів, а й для B2B відносин членів обох кластерів.